5 błędów instalacji routera WiFi podłaczonego do internetu

Jakich błędów należy unikać podczas instalacji routera Wifi do Internetu?

Problemy z internetem nie zawsze wynikają ze złej jakości sieci lub problemów u dostawcy internetu.

Często pochodzą one z błędów instalacyjnych urządzeń takich jak routery, punkty dostępowe (access point) i tak zwanych rozszerzaczy zasięgu. Wybór standardu sieci, rodzaju urządzenia sieciowego, technologii jego wykonania i miejsce umieszczenia ma bardzo duże znaczenie oceniając komfort korzystania z internetu. 

Jakie to są błędy instalacyjne routerów Wifi?

Instalacja routera w korytarzu przy wejściu do domu

Dlaczego tak robimy? Jest to spowodowane tym, że okablowanie zewnętrzne np. światłowód, linia dsl, skrętka z rozdzielni jest doprowadzane do lokalu zaraz przy wejściu do domu. Deweloperzy budowlani często tak robią z powodów oszczędności. 

Drugi powód to brak okablowania sieci LAN rozprowadzonej po domu. Ten brak sieci kablowej doprowadzonej do pokojów lub bardziej optymalnych miejsc do postawienia urządzenia wifi, jest potem trudny do naprawy.

Instalacja routera Wifi w korytarzu ma wadę, dlatego że w tym miejscu zwykle jest bardzo dużo przewodów elektrycznych. Korytarz przy wejsciu jest miejscem, gdzie znajdują się elektryczne skrzynki rozdzielcze – może to powodować problemy z sygnałem.

Innym powodem jest to, że zasięg wifi nie dosięga wtedy zwykle drugiego końca lokalu. Ogranicza się do korytarza i przyleglych im ścian.

Ściana z cegły do 10 cm to strata sygnału około 20%, dla ścian z żelbetu to około już 40-50% straty przy zastosowaniu sieci 2.4 Ghz. Dla pasma 5 Ghz straty są jeszcze większe. Na rysunku poniżej widać rozkład sygnału dla sieci Wifi 2.4 Ghz. Widać na nim wyraźnie, że największy pokój jest słabo pokryty siecią, a w pokoju obok zasięg wifi jest tylko przy oknie. Kuchnia z kolei jest pokryta w 50%.

Pierwszy bład instalacji routera wifi
Caption

Niewielka zmiana umiejscowienia urządzenia wifi radykalnie zmienia rozkład sieci w lokalu. Wprawdzie pokój obok salonu jest nadal źle pokryty siecią, ale to można załatwić wtedy drugim urządzeniem access point lub jak kto woli extenderem (rozszerzaczem zasięgu).

Prawidłowe umieszczenie urządzenia wifi w lokalu

Instalacja routera zamkniętego w szafce

To jest częsty błąd wynikający z wymagań estetycznych. Nie chcemy na widoku mieć paskudnych czarnych z wystającymi antenami urządzeń. Chcemy je schować, aby były nie widoczne. Niestety jest to częsta przyczyna słabego internetu i kiepskiego zasięgu sieci.

Szafka drewniana lub z płyty, mdf i innego materiału, też jest ogranicznikiem zasięgu sieci wifi. Ograniczenie na pewno jest mniejsze niż te które wprawadzają ściany z betonu lub cegły. Ale pamiętajmy, że straty się powielają, a prędkość przesyłu danych znacznie spada. Nie zawsze router bezprzewodowy poradzi sobie z takimi ograniczeniami. 

Obecnie jest na rynku wiele routerów bezprzewodowych i punktów dostępowych wykonanych z lepszych materiałów o dużo lepszym wyglądzie i tzw. design. Na przykład urządzenia Tp-Link serii Archer, Deco lub Omada. Wyglądające bardzo nowocześnie i można je imieścić tak aby nie wyróżniały się na tle innych rzeczy, jak ktoś tego nie chce.

Niektóre urządzenia składają się z kilku identycznych modułów tworząc jednakową sieć wifi. Zapewniają wszędzie jednakowy dostęp do internetu w postaci sieci bezprzewodowej o tej samej nazwie w całym domu. Technologia ta nazywa się Mesh. Poprawia prędkość przesyłu danych i komfort z używania internetu z wielu urządzeń jednocześnie zapewniając doskonały odbiór sygnału.

Umieszczenie routera wifi na podłodze

Często występujący błąd instalacyjny. Pamiętajmy, że routery bezprzewodowe i access point zwykle sieć rozsiewają promieniście, nie zawsze w tym kierunku jak nam się wydaje. W większośći wypadków urządzenie rozsiewa sygnał nie symetrycznie. Z jednej strony sygnał jest mocniejszy niż z drugiej. A w niektórych kierunkach sygnału nie ma.

Propagacja sygnału Wifi Internet router archer
Caption

Miejsce postawienia routera bezprzewodowego lub punktu dostępowego ma ogromne znaczenie. Lepiej urządzenie postawić gdzieś wyżej na półce, stoliku lub powiesić na ścianie.

Trójwymiarowy schemat propagacji sieci bezprzewodowej wifi
Caption

Umieszczenie routera wifi w pobliżu innych urządzeń takich jak głośniki, mikrofala, TV

Są takie urządzenia w domu, które poza tym, żeby nam służyć wprowadzją wiele zamieszania w otaczającym ich środowisku. Chodzi tu głównie o fale radiowe i mikrofalowe. Jak chcemy mieć dobre wifi i doskonały dostęp do internetu nie umieszczajmy routera na głośnikach lub w ich pobliżu. Pamiętajmy, że telewizory też mają wbudowane głośniki. 

Brak anten lub złe ustawienie anten wifi routera do internetu

Anteny w routerach bezprzewodowych są wykonywane w różnej technologii. Niektóre z nich mają anteny wbudowane, inne mają anteny zewnętrzne. Zaprojektowane są tak aby pracowały w obu zakresach częstotliwości sieci wifi czyli 2.4 Ghz oraz 5 Ghz. Różnia się jednak czułością, a co za tym idzie zasięgiem propagowanej sieci wifi. 

Waże jest też czy urządzenie działa w technologii MU-MIMO, z jakiej częstotliwości korzysta, na jakich szerokościach kanału pracuje i jakiej używa modulacji. Od tego zależy prędkość naszego internetu i prędkości otwierania się stron internetowych.

Technologia MU-MIMO to przede wszystkim liczba anten nadawczych i odbiorczych. Decyduje to też o liczbie jednoczesnych transmisji danych między routerem bezprzewodowym, a urządzeniem klienta takim jak telefon, tablet czy komputer.

Częstotliwość ma znaczenie przy określaniu zasięgu sieci. Standard częstotliwości 2.4 GHz ma większy zasięg niż 5 GHz, ale mniej kanałów do transmisji danych i niższą prędkość transmisji danych. 

Standard modulacji wykorzystywany przez router jest też decydujący o prędkości transmisji danych. Tylko dobre routery i urządzenia zapewniają najwyższe możliwe standardy modulacji dla każdej częstotliwości sieci bezprzewodowych. 

Jak dobrze zaprojektować sieć bezprzewodową? 

Instalacja sieci bezprzewodowej wymaga dobrej znajomości technologii. Jaki router bezprzewodowy, moduł mesh, standard częstotliwości i rodzaj anten jest bardzo istotne podczas projektowania sieci. 

Lepiej zlecić to specjaliście, aby uniknąć błędów instalacyjnych. Poza tym specjaliści powinni być dobrze zaznajomieni z nowinkami z branży. Mogą zaproponować odpowiedni nowoczesny standard routera bezprzewodowego oraz punktów dostępowych mesh. Mogą także zaproponować rozbudowę sieci LAN, aby poprawic jakość naszego internetu. Zapewnią w naszym domu lub mieszkaniu wszędzie dobry dostęp do internetu i przyzwoitą predkość sieci bezprzewodowej.