Rozbudowa sieci LAN, Wifi w domu

Sieć LAN w każdym domu lub biurze to poza siecią elektryczną najważniejsza cześć okablowania domowego. Rozbudowa sieci LAN lub Wifi w domu staje się priorytetem każdego remontu. Coraz większe zapotrzebowanie na pasmo, więcej urządzeń korzystających ze strumieniowego przesyłania danych, większe wymagania co do niezawodności działania Internetu i sieci Wifi to nowe wyzwania dla projektantów i wykonawców tych sieci.

Dobrze zaprojektowana sieć domowa i starannie wykonana będzie służyć przez wiele lat mimo, zmian standardów i wprowadzania nowych urządzeń i materiałów. Projekt zaczynamy od wywiadu, określenia obecnych wymagań i planowania przyszłych rozbudów sieci LAN. Jeśli dom lub mieszkanie jest w trakcie remontu to warto zaplanować rozmieszczenie kabli i miejsce ich prowadzenia wcześniej. Późniejsze dokładanie kabli może wiązać się z kolejnymi pracami remontowymi, przewiertami, robieniem dziur, kuciem bruzd itp. Najlepiej od razu zaplanować położenie odpowiedniej ilości przewodów, aby zaspokoić przyszłe potrzeby.

Bez wątpienia minimalnym standardem okablowania są teraz przewody kategorii 6 lub nawet 6A. Jednak patrząc przyszłościowo rozmieszcza się także przewody o wyższych kategoriach 7 oraz 8, które pozwalają na transfery nawet do 10Gb/s. Dobrym zwyczajem jest kładzenie przewodów w rurkach karbowanych zwanych peszlem, ale stosuje się też listwy instalacyjne naścienne lub przypodłogowe. W rurkach lub listwach można wtedy od razu przeciągnąć dwa lub więcej przewodów lub nawet dodatkowo światłowód.

W pokojach i biurach na zakończeniach przewodów instalujemy gniazda sieciowe zakończone modułami RJ45. Najlepiej, gdyby gniazdo w ścianie lub podłodze odpowiadało kategorii położonego przewodu.

W sytuacji, gdy budujemy sieć w budynku dwu lub więcej kondygnacyjnym możemy zaplanować jedną, 2 rozdzielnie lub więcej, czyli miejsca, gdzie wszystkie przewody się zbiegają i są zakończone patch panelem oraz skrosowane do przełącznika sieciowego. Rozdzielnia taka to zwykle skrzynka LAN, która może być w wersji wiszącej lub stojącej.

Projekt Sieci

Projekt sieci LAN powinien zawierać opis takiej skrzynki, określać ilość przewodów wchodzących do skrzynki, kategorię przewodów LAN, typ i rodzaj połączeń pomiędzy skrzynkami, jeśli jest ich kilka. W projekcie sieci LAN umieszczamy także specyfikację urządzeń jakie będą znajdować się w skrzynce. Zwykle są to przełączniki, routery, rejestratory kamer, systemy dyskowe NAS lub nawet serwery. Warto zaplanować taką skrzynkę w sposób optymalny z zapasem na ewentualne przyszłe rozbudowy.

Skrzynki sieciowe mogą być wiszące lub stojące i występują w rozmiarach od 4U do nawet 52U. Rozmiar “U” to jednostka używana w określaniu wysokości skrzynek LAN określająca, ile urządzeń o rozmiarze 1U możemy w takiej szafce umieścić. Zwykle switch, patchpanel zajmuje 1U w szafce LAN. Ilość U musimy wyliczyć przy planowaniu szafki, wybierając jej wyposażenie.

sieci LAN
Mała Skrzynka LAN z wyposażeniem

Bardzo ważne w projekcie sieci LAN jest zaprojektowanie przełącznika sieciowego. W skrzynce LAN jest to najważniejsze urządzenie, od którego zależy przepustowość sieci wewnętrznej, możliwość zasilania urządzeń zasilanych za pomocą PoE (Power Over Ethernet) oraz możliwą do podłączenia odpowiednią ilość urządzeń końcowych takich jak komputery, Access Point, drukarki, skanery, serwery itp. Przełącznik switch według obecnych wymagań powinien być co najmniej Gigabitowy z minimum 16 portami. Część z portów może zasilać urządzenia PoE. Godny uwagi jest przełącznik TP-LINK Switch TL-SG116E Web Management.

Planując skrzynkę LAN musimy też pomyśleć o zasilaniu, bez którego żadne z urządzeń aktywnych w skrzynce nie będzie działać. Instalujemy wtedy specjalnie do szafki LAN dedykowaną listwę zasilającą. Która zabezpiecza nam zasilanie i umożliwia dołączenie wielu urządzeń do jednej listwy.

Porządek i odpowiednie rozmieszczenie okablowania w skrzynce pozwala na łatwiejsze w przyszłości zdiagnozowanie problemów w sieci, lepsze rozprowadzanie ciepła, a co za tym idzie dłuższą żywotność urządzeń sieciowych. Do tego celu stosuje się specjalne uchwyty, prowadnice i odpowiedniej długości kable krosowe.

Szafa LAN oraz serwerowa z dużą ilością przełączników LAN i serwerów.

Podłączenie sieci LAN do internetu

Ostatnim etapem w budowie jest podłączenie sieci LAN do Internetu. Robimy to zwykle za pomocą routerów. Na rynku jest spory wybór routerów. Często jednak taki router dostajemy od naszego dostawcy Internetu. Jedynie kwestia jest jego podłączenia do gotowej już sieci. Jeśli jednak chcemy skorzystać z własnego rozwiązania oraz zakupimy inny router do Internetu musimy zintegrować go z siecią dostawcy. Router podłączamy kablem krosowym do naszego nowego przełącznika w szafce LAN. Jeśli przełącznik jest zarządzany i wymaga przed uruchomieniem konfiguracji to powinniśmy to zrobić podłączając się do niego bezpośrednio komputerem.

Rozbudowa sieci Wifi powinna być połączona z projektem sieci LAN, czasami nie ma możliwości rozbudowy sieci kablowej w domu. Dlatego wtedy proponujemy zbudowanie sieci Wifi opartej o jeden z wybranych systemów do optymalizacji Wifi. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od topologii domu, rozmieszczenia ścian, schodów, pokoi itp. Wymaga wizji lokalnej i odpowiedniego zaplanowania przed instalacją. Ze względu na wysokie koszty urządzeń Wifi konieczne jest dobre rozplanowanie sieci, wybór optymalnych urządzeń i optymalizacja sieci.

Reasumując rozbudowa lub budowa od nowa sieci LAN lub Wifi w domu lub mieszkaniu powinna być wykonana przez specjalistów, mających w tej dziedzinie doświadczenie. Sieć LAN po podłączeniu do gniazdek i patch panela powinna zostać przetestowana testerem sieci LAN i ewentualne problemy w połączeniach natychmiast skorygowane. Z pewnością oszczędność na instalacji i wykorzystanych materiałach odbije nam się na jakości i stworzy problemy w przyszłym użytkowaniu. Niewątpliwie zlecenie na budowę sieci LAN powinno być potwierdzone umową na wykonanie sieci LAN. A realizację budowy sieci LAN powierzać firmom lub osobom z doświadczeniem i znającym się na tym.