Jak zrobić backup dysku?

Zabezpieczenie danych, tzw. backup dysku to najważniejsze i podstawowe narzędzi ochrony naszych danych przed utratą w razie awarii komputera.

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie dla nas istotne informacje przechowujemy w postaci elektronicznej. Sa to najczęściej dokumenty, poczta, zdjęcia, filmy, projekty itp.

Każdy ma komputer przenośny lub stacjonarny. Są to urządzenia elektroniczne, które mogą ulec awarii w każdym momencie. Nowe często są wyposażone w dyski SSD które mają mnóstwo zalet, ale jedną wadę dane na nich przechowywane są trudne lub czasami niemożliwe do odzyskania. A koszt ich odzyskania jest ogromny w porównaniu do kosztów zabezpieczenia danych w postaci backup. Dlatego warto robić sobie kopię zapasową swoich najcenniejszych danych.

W tym artykule przedstawię kilka łatwych sposobów na zabezpieczenie swoich danych.

Narzędzie kopii zapasowej w Windows

Pierwsza z metod to wykorzystanie wbudowanego do systemu windows narzędzia backup.

Dysk zewnętrzny do backup

Do wykonywania backup potrzebny jest nam dysk zewnętrzny podłączany do USB lub sieciowy NAS. Jako dysk zewnętrzny warto zakupić sobie taki o dużej pojemności i to jeszcze z szybkim interfejsem USB-C lub USB 3.x. Polecam taki firmy Silicon Power 1TB lub Adata 4TB. Innym tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie nie używanego już przez nas starszego dysku 2,5″ wraz z obudową do niego. Często takie dyski zostają nam po zmianie dysku komputera na dysk SSD. Obudowę można dokupić i jest stosunkowo tania. A przygotowanie takiego dysku jest bardzo proste.

Po pomyślnym zainstalowaniu dysku w systemie jego zainicjalizowaniu możemy przystąpić do konfiguracji backup w systemie Windows 10.

W tym celu najpierw przechodzimy do ustawień systemu windows klikając myszką w ikonkę windows w lewym dolnym rogu, a potem kółko zębate ustawień Windows.

Po kliknięciu pojawi nam się okienko “Ustawienia systemu Windows” z którego wybieramy “Aktualizacje i Zabezpieczenia”, a następnie z prawej strony klikamy w zakładkę “Kopia zapasowa”. W kolejnym kroku klikamy dodaj dysk i wybieramy wcześniej dodany dysk do przechowywania naszych kopii zapasowych.

Domyslnie windows archiwizuje cały system, ale możemy to zmienić przechodząc w ustawienia zaawansowane. Tam też wybieramy częstotliwość i czas wykonywania archiwizacji. Wybór folderów do archiwizacji możemy ograniczyć wykluczając całe katalogi lub pliki. Możemy też wybrać tylko niektóre foldery, ale wymaga to trochę pracy. Nie jest to tak intuicyjne.

Backup do chmury

Druga metoda archiwizacji oparta jest o backup w chmurze. Wymaga ona rejestracji użytkownika w systemie i nadania jemu uprawnień. Minimalna konfiguracja to 1TB dysku na 1 rok. Zaletą jest dość niski koszt w porównaniu do kosztów dysków USB. Poza tym jest to oprogramowanie, które pilnuje za nas wykonywanie backup, jest świetnie zabezpieczone i bardzo łatwe w obsłudze. Zobacz na poniższym filmie jak prosta jest instalacja i obsługa programu Xopero Cloud.

Xopero Cloud to niezawodny i prosty w obsłudze backup danych dla użytkowników domowych i mikroprzedsiębiorstw. Z jego pomocą bardzo szybko zaczniesz zabezpieczać pliki, stacje robocze i laptopy. Wystarczy wybrać, które zasoby mają być chronione: pliki i foldery (np. Pulpit), biznesowe dokumenty, kolekcje muzyki lub zdjęcia z ostatnich wakacji, aby zacząć je automatycznie zabezpieczać. W pakiecie otrzymasz bezpieczne szyfrowanie, szybkie przywracanie, intuicyjną aplikację i Aktówkę – narzędzie do szyfrowanego udostępniania plików.

Co zabezpieczysz?

Pliki
Foldery
Komputery
Laptopy

Założenie konta to pierwszy krok do bezpieczeństwa Twoich danych. 

Xopero Cloud zapewnia zabezpieczenie nielimitowanej ilości urządzeń, prostą konfigurację, niskie koszty wdrożenia, brak inwestycji we własny sprzęt, certyfikowane Data Center o dwóch niezależnych lokalizacjach, szyfrowanie AES 256 oraz transfer z wykorzystaniem SSL.

Jeżeli jesteś głodny wiedzy i chcesz dowiedzieć się, jak zabezpieczyć swoje dane przy pomocy Xopero Cloud, weź udział w bezpłatnym webinarze Backup w chmurze – ochrona danych bez limitu, który odbywa się w każdy wtorek o godz. 10:00.

Zapisz się na webinar

Podsumowując, w sieci istnieje wiele metod archiwizacji i ochrony swoich danych. Tutaj przedstawione zostały 2 metody, najczęściej używane przez moich klientów. Dla większych projektów wymagane jest zrobienie analizy potrzeb i optymalnych metod zabezpieczenia istotnych danych dla firm i osób prywatnych. W przypadku firm najlepszą metoda jest backup na serwer NAS o którym napiszę w innym artykule.