Wydajna sieć WiFi w domu

Budowa wydajnej sieci WiFi w domu to nie jest proste zadanie. Wpływa na to wiele czynników takich jak architektura domu, rodzaj użytych materiałów budowlanych, meble, ilość odbiorników oraz wpływ innych często zewnętrznych czynników powodujących zakłócenia naszej sieci.

Może w tej chwili nie używasz, ale wkrótce będziesz oglądał filmy z internetu, grał w gry online, przeglądał strony internetowe, korzystał z aplikacji bankowych, może masz nawet w domu monitoring z dostępem przez sieć itd. Wszystkie te usługi będą i są dostępne w internecie, a urządzenia z których korzystamy w ponad 80% przypadków korzystają z WiFi (tablety, smartfony, telewizory, radia internetowe, laptopy i nawet niektóre stacjonarne komputery). Nikt nie lubi jak film który właśnie ogląda w kulminacyjnym momencie się zacina lub w grze online urywa się transmisja, a w tym momencie inni Ciebie zabijają . To wszystko, aby dobrze funkcjonowało wymaga wydajnej sieci WiFi w domu.

Optymalizacja WiFi w domu

Planowanie sieci WiFi

Dlatego pierwszą czynnością jaką wykonuję przy planowaniu sieci WiFi w domu jest zapoznaniem się z planem domu i zwyczajami mieszkańców, gdzie szczególnie z tej sieci korzystają. Innym ważnym czynnikiem jest miejsce gdzie do domu jest doprowadzony internet. Jak to zwykle w naszych domach jest (tak projektują to projektanci od sieci teletechnicznych), miejsce to zwykle znajduje się w przedsionku domu, narożnym pokoju lub nawet w piwnicy. Nie ułatwia to potem zbudowanie wydajnej sieci wifi. Kolejną bolączką jest to, że mało który projektant projektuje rozprowadzenie w domu sieci w postaci kabla (skrętka minimum cat 5E), a takie okablowanie bardzo by ułatwiło, a potem zmniejszyło koszty instalacji WiFi.

Planowanie sieci WiFi w domu

Niestety jak już kupujemy lub wynajmujemy dom, mieszkanie to nie mamy już na to wpływu i często bardzo ograniczone możliwości jakiejkolwiek zmiany. Jeśli wykonujemy remont takiego mieszkania lub domu to wtedy możemy to zmienić i takie okablowanie zrobić (np. pod podłogą). Warto wtedy zapytać się lub skonsultować się z kimś kto może w tej kwestii doradzić. Zmiany takie wtedy kosztują dużo mniej i ograniczają późniejsze koszty. W mojej firmie konsultacja taka kosztuje niewiele,a dzięki temu można zaoszczędzić potem kilkaset złotych i nerwów związanych ze słabo działająca siecią.

Jeśli jednak już jesteśmy po remoncie lub nie możemy nic zmienić, nie wszystko jest stracone. Wydajną sieć nadal możemy zrobić, a koszt jej jest zależny od wielkości domu lub mieszkania.

Projekt sieci WiFi

Konieczne jednak jest zrobienie projektu, prawidłowe dobranie i skonfigurowanie urządzeń WiFi. Polecam w tym wypadku skorzystać z porad specjalistów. Porady z internetu nie nadają się w dużym stopniu do naszego domu lub mieszkania. Każdy przypadek jest indywidualny i trzeba go rozpatrywać osobno.

Dobry wybór systemu i urządzeń to klucz do dobrej i wydajnej sieci WiFi w naszym domu. Przypadkowy wybór elementów sieci to strata pieniędzy i czasu. Nie wszystkie urządzenia nadają się do każdego domu lub mieszkania.

Ważne są także ustawienia urządzeń. Aby to jednak zrobić trzeba mieć wiedzę i doświadczenie w instalacjach. Zadzwoń i zapytaj się o usługę planowania sieci w swoim mieszkaniu lub domu. Oszczędzi Ci to mnóstwo czasu i pieniędzy.

about author

admin

admin@exigen.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.