Sieci LAN w biurze i mieszkaniu

Zakres usług: instalacje sieci LAN w biurach, serwerowniach i mieszkaniach. Zakładanie Patch Paneli, przeciąganie przewodów, zakładanie gniazdek LAN. Rozprowadzanie przewodów LAN.

Instalacje Sieci w mieszkaniach

Bardzo często w nowo budowanych domach i mieszkaniach brak jest ułożonego i podłączonego okablowania LAN. Deweloperzy tego nie robią, bo nie wszystkim jest to potrzebne, jednak w wielu przypadkach jest to konieczne. Powodów jest kilka. Jednym z nich to podłączenie do Internetu znajduje się w 99% przypadków tuż przy wejściu do domu, zwykle w instalowanej, jeśli jest skrzynce telekomunikacyjnej. Tam mamy doprowadzony światłowód lub inny kabel od dostawcy Internetu. W tym miejscu też instalowany jest wtedy router. Efektem jest tego, że zasięg wifi w domu lub mieszkaniu jest mocno ograniczony.

Skrzynka Telco + Skrzynka LAN płaska do szafy przed montażem urządzeń

Dlatego wtedy potrzebna jest nam domowa sieć LAN, gdyż możemy w miejscu bardziej centralnym lub odpowiednim ustawić urządzenie punktu dostępu (Access Point) i cieszyć się dobrej jakości siecią WiFi w całym domu nie ponosząc dodatkowych kosztów na powielacze i wzmacniacze sygnałów WiFi.

Skrzynka LAN 19″

Innym powodem konieczności instalacji sieci LAN jest nasza praca. W obecnych czasach dość często w domu pracujemy, uczymy się i korzystamy z rozrywek. W przypadku pracy i nauki bardzo istotna dla nas jest stabilność naszej sieci i połączenia z Internetem. Najbardziej bezproblemowe są mimo wszystkich zalet Wifi sieci kablowe (przewodowe). W sieciach LAN nie ma LAG-ów i zakłóceń w jej działaniu. Prędkość jest stabilna i ograniczona jedynie przepustowością naszego Internetu i jakością routera i naszej sieci LAN. Warto o nią zadbać, gdyż będzie nam służyć przez wiele lat. Dlatego jak jest taka możliwość to polecam instalacje sieci LAN w nowych domach, a przy remontach domów i mieszkań ich zaplanowanie i położenie.

Sieci LAN w biurach

Bałagan, plątanina kabli w szafie RACK

Sieć LAN w biurze to podstawa. Główna zaleta to ich stabilność, szybkość i niezawodność. Łatwość zarządzania to też cecha nie do pominięcia. Instalacja takiej sieci jest planowana już na etapie projektów budowlanych oraz wykończeniowych i adaptacyjnych pomieszczeń biurowych. Plan powinien zostać uzgodniony i konsultowany z użytkownikiem. Częstym jednak błędem jest ograniczanie do minimum ilości kładzionych linii kablowych. Ilość urządzeń biurowych nam wzrasta (drukarki, skanery, czytniki i inne urządzenia sieciowe), a późniejsza rozbudowa jest kłopotliwa. Oczywiście można zawsze dołożyć przełącznik przy biurku, ale wzrasta też nam dodatkowo liczba kabli przy lub pod biurkiem co jest mało estetyczne i utrudnia potem sprzątanie. Dużo taniej jest zaplanować i położyć większą liczbę kabli i w punkcie centralnym serwerowni zainstalować większy przełącznik. Łatwo też tym potem zarządzać, gdyż siec możemy podzielić na tzw. VLAN, odseparować ruch, ograniczyć dostęp, lepiej zabezpieczyć itd.

Okablowanie LAN w szafie Rack

Okablowanie LAN w szafie Rack

Uporządkowane i dobrze położone okablowanie w szafie rack będzie na służyć przez wiele lat. Pozwala na łatwą i szybką diagnozę problemów, jest łatwiejsze w zarządzaniu i modyfikowaniu sieci. Takie okablowanie wymaga zastosowania wielu pasywnych elementów takich jak prowadnice, korytka, rozgałęziacze i opaski do utrzymywania kabli wzdłuż prowadnic.

Przewody nie powinny być ani za długie ani za krótkie. Dzięki temu można je w uporządkowany sposób ułożyć.

Praca przy ułożeniu okablowania w serwerowni lub szafie rack wymaga precyzji, dokładności i czasu. Dzięki temu unikniemy problemów przy eksploatacji.

Firma Exigen zajmuje się nie tylko planowaniem, ale także realizacją zleceń na ułożenie i podłączenie sieci LAN w szafach rack. Podłączamy także światłowody i zakańczamy je wtykami LC lub SC spawanym do linii światłowodowych. Zapraszam do kontaktu.