Optymalizacja WiFi

Zakres usług: poprawa działania sieci WiFi w domu lub mieszkaniu. Resetowanie haseł. Zabezpieczanie urządzeń i sieci przed intruzami.

Poprawa jakości naszej sieci Wifi

Jak w prosty sposób poprawić działanie naszej sieci? Odpowiedź jest trudna gdyż na jakość naszej sieci wpływa bardzo dużo czynników. Bez dokładnej analizy, rozpoznania topografii naszego domu lub mieszkania oraz pomiarów mocy odpowiedź na pytanie jest trudne.

Jedną z metod zwiększania zasięgu jest instalacja jednego lub kilku urządzeń tzw. rozszerzaczy lub wzmacniaczy sygnału WiFi. Zaletą tego jest cena, minusem słaby zasięg i zwiększenie zakłóceń oraz zwiększenie ilości sieci WiFi w naszym otoczeniu. To urządzenie działa w taki sposób, że komunikuje się po sieci macierzystej 2.4GHz lub 5GHz i tworzy nową sieć lub powiela ta starą. Generalnie urządzenia w pobliżu wzmacniacza działają dobrze, ale często mają problem przy identycznej mocy sygnału z wyborem sieci, co powoduje lacki w dostępie do internetu. Stosując wzmacniacze polecałbym konfigurowac je w zakresie częstotliwości 5GHz do komunikacji z routerem, a korzystać z 2.4GHz. Niektóre odbiorniki nie mają jednak takiej możliwości wybrania typu sieci w jakiej maja pracować. Ta pierwsza częstotliwość ulega mniejszym zakłoceniom, ale ma mniejszy zasięg dlatego ważne jest umieszczenie urzadzenia w takim miejscu, aby zasięg był stabilny i mocny. Sieć 2.4Ghz jest bardziej powszechna i działa na większej powierzchni. Jest używana przez wszystkie stare i nowe urządzenia. Wybór wzmacniacza sygnału tez jest ważny. Polecam przede wszystkim wybierać urządzenie działające minimum z protokołem 802.11n lub 802.11ac.

System Mesh

Innym ciekawym rozwiązaniem jest instalacja urządzeń Access Point w tak zwanej sieci Mesh. Firm oferujących urządzenia pracujące w tym systemie jest kilka, ja jednak polecam urządzenia firmy TP-LINK.

Nie jest to rozwiązanie tanie, ale mało że bardzo nowoczesne i przyszłościowe, to sprawia najmniej problemów. System ten tworzy w naszym domu jednolitą sieć WiFi bez tworzenia dodatkowych podsieci i zapewnia doskonały zasięg w całym domu oraz w ogrodzie jesli mamy taka potrzebę. Nie ma w tym systemie podziału na sieć 2.4GHz lub 5GHz, przynajmniej jest niewidoczna dla użytkowników. Nasze odbiorniki same się dostosowują do tej sieci i wykorzystują jej najlepsze parametry i zasięgi. Urządzenia te mają zwykle wbudowanych od 4 do nawet 9 anten, a wygląd mają wręcz kosmiczny. Są łatwe w instalacji, montażu i dalszej obsłudze. Wielu moich klientów z czasem zapomniało, że ma 2 lub 3 takie urządzenia w domu. Po prostu w każdym miejscu mają doskonały zasięg i jakość połączenia z internetem. Przemieszczając się w domu odbiorniki same decydują z którego urządzenia AP w danym momencie korzystać. Przełączanie jest płynne i nie widoczne dla użytkowników. Nie ma “lagów” w dostępie do internetu.

Sieć kablowa + WiFi

Trzeci polecany przeze mnie system oparty o urządzenia firmy Ubiquiti jest podobny do systemu Mesh z cechami i właściwościami identycznymi, ale ma jedną wadę techniczną. Wymaga sieci kablowej, położonych kabli do ich instalacji. Poza tym rozwiązanie jest drogie, a konfiguracja dość skomplikowana i trudna do konfiguracji dla normalnych użytkowników. Wymaga wiedzy i umiejętności IT. Ten rodzaj sieci polecam głównie firmom, hotelom, pensjonatom, dużym obiektom handlowym i sportowym i to już na etapie projektowania budynku i pomieszczeń. W domach to rozwiązanie też jest bardzo dobre, ale lepiej wcześniej przygotować sieć do tego celu.

Urządzenia te komunikują się po kablu i są zasilane z tego kabla, wtyk RJ45 + skrętka Cat 5E minimum. Wymagają specjalnego przełącznika switch z zasilaniem PoE lub normalnego przełącznika oraz kilku lub kilkunastu urządzeń podających zasilanie do AP po skrętce. Sieć jest centralnie zarządzana i też tworzy jednolitą sieć wifi w całym obszarze objętym zasięgiem tej sieci. Do zarządzania siecią i jej konfiguracji konieczny jest dedykowany komputer, aplikacja na naszym komputerze lub tablet/smartfon z aplikacją zarządzającą UNIFI, która będzie służyć do tego celu. Ogromną zaletą systemu jest jego praktycznie nie ograniczona pojemność. Można przy pomocy tych urządzeń zbudować ogromną sieć wifi obejmującą zasięgiem obiekty nawet wielkości stadionu narodowego lub olbrzymich hal targowych.

Jeden router w całym domu

Ostatnim rozwiązaniem jest instalacja jednego i silnego routera np ASUS serii RT, który pozwoli nam na pokrycie zasięgiem całego naszego domu. Jest to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że router znajduje się w centralnym miejscu naszego domu i zamierzamy pokryć zasięgiem wifi tylko jedno piętro (parter). W budynku wielopiętrowym na drugiej kondygnacji zasięgu z tego routera już nie będzie lub będzie bardzo słaby.

Routery tego typu są drogie, ale dość proste w obsłudze. Problem jest jednak, aby umieścić go w centralnym punkcie domu. W prawie 99% przypadków deweloperzy i budowniczowie naszych domów instalują dostępy do sieci, kable operatorskie i światłowody z boku domu, na scianach zewnętrznych lub tuż przy wejściu do domu. Wtedy taki router ustawiony w tym miejscu pokrywa nam dom siecią do połowy lub mniej. Druga połowa mocy routera jest tracona na zewnątrz budynku. Szkoda takiego routera na tak nie optymalne jego wykorzystanie.

Optymalizacja sieci nie jest łatwym zadaniem. Musimy się borykać z ograniczeniami technicznymi oraz finansowymi. Czasami warto się zastanowić czy chcemy mieć dobrą sieć i korzystać w pełni z jej mocy i wydajności internetu, czy ciagle coś poprawiać i denerwować się zanikami sygnału i zrywanymi połączeniami. Inwestycja w dobrej jakości urządzenia oraz optymalne ich rozmieszczenie jest inwestycją na lata i nie będzie wymagało więcej kosztów.