Optymalizacja WiFi w domu

Największym problemem z WiFi w naszym domu lub mieszkaniu jest jego słaby zasięg, brak stabilności, przerwy w działaniu i słaba przepustowość.

Czy w związku z tym musimy od razu kupować drogie i skomplikowane urządzenia WiFi (AP, routery, extendery itp)?

Jakie WiFi w domu?

Właśnie niekoniecznie. W wielu przypadkach wystarczy zmiana w konfiguracji sieci, zmiana w rozmieszczeniu AP, instalacji niedrogiego ale wydajnego powielacza sieci WiFi.

Wymaga to jednak fachowego rozpoznania i analizy sieci. Konieczna jest też znajomość zachowań i wymagań użytkowników WiFi. Sprawdzenia samego dostępu do internetu, jego wydajności. W wielu przypadkach naszym głównym dostarczycielem WiFi jest router dostarczany przez firmę która nam zapewnia dostęp do internetu. Konieczny jest wtedy audyt konfiguracji takiego routera i ewentualnie modyfikacja jego ustawień w celu poprawy zasięgu.

Stabilność WiFi często zależna jest od dostawcy internetu, przepustowości naszego dostępu do sieci internet oraz wykorzystania WiFi. w mieszkaniach na osiedlach, często jest to niemały problem, gdyż każdy praktycznie ma internet albo z UPC, Orange, Netia, T-Mobile lub innych. Sieci te nakładają się na siebie i powodują zakłócenia co za tym idzie spadek zasięgu. Zdarza się że w odległości już 5-6m sygnał WiFi spada tak drastycznie, że nie możemy z internetu korzystać. Na spadek wydajności wpływa też to co jest robione w sieci. Moda jest teraz na oglądanie filmów z sieci, co bardzo obciąża sieć internetu. W godzinach szczytu może być to bardzo uciążliwe.

Problemem w optymalizacji WiFi może być także miejsce w którym mieszkamy, a mam na myśli konstrukcję budynku. Nie ułatwia to nam w budowaniu stabilnej i wydajnej sieci WiFi. Zauważmy, że ściana z cegły o grubości ok. 12 cm to spadek mocy sieci o 20 dB.

Czy możemy sobie z tym sami poradzić i dobrze zoptymalizować sieć? Nie koniecznie, ale przy pomocy internetu możemy próbować.

Co do analizy sieci to jest darmowe oprogramowanie na androida “WiFi Analyzer”, które pozwala nam na sprawdzenie mocy i zasięgu naszego WiFi, ustaleniu które kanały są najbardziej okupowane przez inne sieci, itd. Jednak konieczna jest interpretacja tych wyników analiz. To wymaga wiedzy. Zmiana w konfiguracji routera też wymaga wiedzy. Można sobie w tym wiele zaszkodzić, a naprawa tego będzie kosztowna.

Optymalizacja WiFi

Dlatego optymalizację WiFi lepiej zlecić fachowcowi, który będzie wiedział jak dane zinterpretować, co poprawić, skonfigurować itp.

Na przykład zmiana kanałów, optymalny wybór kanałów, ustawienie mocy anten to są zadania dla specjalisty w tej dziedzinie. Jeśli trzeba będzie to zaproponuje instalację powielacza sieci, zmiana anten jeśli to możliwe, a w ostateczności zmianę routera lub dokupienie punktu dostępu.

Nie jest to usługa droga, dlatego warto z niej skorzystać. Przy tym mamy pewność, że wszystko będzie działać jak należy.

about author

admin

admin@exigen.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.