Konfiguracja routera – Piaseczno

Instalacja i konfiguracja routera zwykle są wykonywane przez instalatorów Internetu w naszym domu lub firmie. I to nie jest istotne, gdzie mieszkasz czy w Piasecznie, Warszawie lub Wyszkowie czy w innym miejscu. Instalacje różnią się głównie modemem i siecią internet do jakiej będziemy podłączeni. 

Rozróżniamy kilka rodzajów routerów: kablowe i LTE. Kablowe też są podzielone na rodzaje, ale nie będę o tym teraz pisał. Najważniejsze, że całą konfigurację i instalację routera możemy zlecić fachowcom. Nie musimy się na tym znać.

Ale czy konfiguracja routera zrobiona przez instalatorów jest bezpieczna?

To już jest inna sprawa. Routery przychodzą do nas fabrycznie nowe i wstępnie skonfigurowane. Co robią instalatorzy to tylko konfigurują nam dostęp do Internetu (użytkownik, hasło do sieci kablowej lub LTE i może jeszcze kilka parametrów transmisyjnych – dane od strony operatora). 

Takie dane jak adresacja naszej lokalnej sieci czy hasło do Wifi jest albo fabryczne, albo w dobrym przypadku nadawane przez instalatora. Jedno co zauważyłem od kilku lat, instalatorzy nie zmieniają hasła administratora routera lub w ogóle go nie ustawiają. Co jest moim zdaniem niebezpieczne i naganne. Każdy kto chce włamać się do sieci Wifi najpierw poznaje hasła administratora routera dla różnych producentów. I to są te hasła, które najpierw są próbowane w logowaniu do routera. Na przykład, sam kiedyś będąc w pensjonacie sprawdziłem czy router, z którego Wifi korzystamy jest zabezpieczony. Oczywiście nie był. Bez problemu do niego się zalogowałem i widziałem, kto był do niego podłączony i co robi. Poinformowałem o tym właściciela i konsekwencjach z tego wynikających.

Dlatego w pierwszej kolejności po zainstalowaniu routera zmieniamy hasło administratora. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić zapytaj się kogoś lub poproś o pomoc.

Konfiguracja routera Piaseczno

Czy wiesz, ile sieci Wifi jest w Twoim otoczeniu?

Konfiguracja routera piasecznoW moim otoczeniu, a mieszkam w domu, nie na osiedlu, jest w zasięgu co najmniej 5. Jeśli ja widzę inne sieci to inni widzą tez moją sieć. Czy musimy Wifi mieć ustawione w pełnej mocy, aby wszyscy sąsiedzi naszą sieć mieli w zasięgu? Jeśli jest niezabezpieczona to narażam się na niebezpieczeństwo, włamanie do sieci, utratę danych, a może i nawet pieniędzy. Ktoś na Twój koszt, z Twojego IP może pobierać nielegalne oprogramowanie, muzykę, filmy itd.

Konsekwencje tego mogą być bardzo bolesne. 

Podsumowując, pamiętaj, że dostęp do Internetu to nie tylko zabawa i przyjemności. Może być on celem ataku hackerskiego i narazić Ciebie na straty. Pamiętaj o dobrym jego zabezpieczeniu.