Jak wyciszyć komputer?

Kilka miesięcy lub lat pracy komputera daje nam o sobie znać. Zwykle efektem jego jest głośna praca, brzęczenie, głośne szumienie, stukanie itp. głosy. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż komputer to urządzenie, w którym w wielu miejscach płynie prąd, który powoduje gromadzenie dużej ilości ładunków elektrostatycznych. Jest też w nim jeden lub więcej wentylatorów, które mają za zadanie chłodzenie jego podzespołów. Niektóre z nich mocno się nagrzewają np. Procesor lub procesory kart graficznych. Powoduje to dodatkowe nagromadzenie ładunków. Ładunki elektrostatyczne mają taka cechę, że przyciągają kurz, który jest naładowany ujemnie. Poza tym wentylatory powodują ruch powietrza i wciągają powietrze z zewnątrz do komputera razem z kurzem, który z kolei osiada na komponentach komputera.

Efekt zobaczcie na zdjęciach.

jak wyciszyc komputer
Zakurzony nieczyszczony procesor
Karta graficzna zakurzona

Praca komputera w takich warunkach grozi jego uszkodzeniem. Karty graficzne, szczególnie te dla graczy z najwyższej półki kosztują nawet 2000 lub więcej złotych. Procesory też nie są tanie, chodź mają dużo wyższą tolerancję pracy niż te na kartach graficznych. Poza tym przegrzane procesory lub pamięci z czasem pracują coraz wolniej, a przecież jak już wydaliśmy sporo pieniędzy na taki komputer to chcemy, aby działał nam jak najdłużej.

Rada na to jest jedna. Odkurzajmy z kurzu pokój, w którym mamy taki sprzęt, zmywajmy podłogę na mokro najlepiej takimi produktami, które zbierają kurz i nie go rozmazują (zwykle taki po wyschnięciu ponownie jest wzbijany do góry i wchłaniany przez komputery).

Jeśli już taki komputer zaczyna głośno pracować, brzęczeć i wydawać inne podobne głosy to zlećmy jego czyszczenie fachowcowi. Dokładne oczyszczenie radiatorów i wentylatorów wymaga bardzo często rozmontowania obudów, wentylatorów i wyjęcie innych komponentów. Umiejętność ich wymontowania jest konieczna, aby uniknąć uszkodzenia. Zamontowanie ponowne np. radiatora procesora wymaga użycia specjalnej pasty termoprzewodzącej. Czasami konieczna jest wymiana wentylatorów, gdyż bardzo często ulegają one uszkodzeniom z powodu kurzu. Gdy wentylator przestaje pracować, element, który jest przez niego chłodzony zwykle zaczyna się przegrzewać. To powoduje jego wolniejszą pracę lub nawet uszkodzenie.

Usunięcie kłębów kurzu z komputera przedłuży jego żywotność i trwałość. Wyciszy też jego pracę i zaoszczędzi nam mnóstwo pieniędzy na jego naprawę. Dlatego warto czyszczenie wnętrza komputera robić regularnie.