Jak przyśpieszyć stary Laptop?

Przyśpieszanie Laptopa

Zacznę od tego, że stary laptop lub komputer nie znaczy wcale złom. Większość z nich można jeszcze odświeżyć lub reanimować i długi czas dalej używać. Nie wszystkich stać na kupno nowego Laptopa. Poza tym ten nowy Laptop za chwilę okaże się, że jest wolny, zawiesza się i sprawia nam trudności w jego obsłudze.

Nowy laptop?

Kupno nowego laptopa to nie jest sprawa oczywista. Często idąc do sklepu widzimy ich bardzo dużo i nie bardzo wiemy co wybrać. Można poradzić się sprzedawcy, jednak z góry powiem, że to zły pomysł. Jak nie wiemy na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni sprzęt wpadamy w pułapkę sprzedawcy, który zaoferuje nam to, co najbardziej chce sprzedać. Nie znaczy, że nas oszukuje, ale pomija w opisywaniu danego sprzętu najbardziej istotne dla jego użytkowania cechy. Dlatego polecam usługę doradztwa w tym zakresie od osób nie związanych ze sklepem.

Jak przyśpieszyć?

Wracając do tematu przyśpieszenia swojego starego komputera, jest na to kilka możliwości. Na przykład:
– Reinstalacja systemu i usunięcie zbędnych aplikacji, których już nie używamy od wielu miesięcy. (pracochłonne i wymaga umiejętności)
– Instalacja oprogramowania, które wyczyści nam niepotrzebne zapisy i uporządkuje dysk. (darmowe oprogramowanie zwykle jest mocno ograniczone, te komercyjne drogie i często wprowadza nam do systemu niepożądane oprogramowanie, np. trojany, botnety itp)
– Wymiana starego dysku na nowy dysk typu SSD

Ten trzeci sposób jest w sumie najskuteczniejszy. Dlaczego?

Dlatego, że głównym powodem znacznego spowolnienia działania naszego systemu jest właśnie dysk twardy. Bardzo często nasze starsze komputery wyposażone są w małą ilość pamięci. Co powoduje, że jej brak uzupełniany jest przez system w Swap. System odkłada do Swap część zapisów z pamieci operacyjnej, która z założenia powinna być szybka. Nie zawsze tak jest, ale jest dużo szybsza niż operacje zapisu i odczytu z dysku twardego. Często przekracza to nawet 100 krotność czasu zapisu. Właśnie ten proces zapisu w Swap powoduje znaczne spowolnienie działania naszego komputera.

Drugim powodem jest sama szybkość odczytu danych z dysku. W dyskach tradycyjnych ta szybkość jest dużo mniejsza.

Jakkolwiek różnice w prędkości pomiędzy dyskiem SSD i Standardowym talerzowym nie jest taka jak pomiędzy zapisem w pamięci RAM, a dyskiem. Korzyść jednak jest widoczna gołym okiem.

Zalety

Poza tym dysk SSD jest lżejszy, nie ma elementów ruchomych więc nie generuje hałasu, a temperatura jego pracy jest niższa niż w przypadku tradycyjnego twardziela.

W dodatku zabezpieczymy się przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czas uruchomienia komputera z dysku tradycyjnego jest prawie 2-3 krotnie dłuższy niż z dysku SSD. Różnice widać natychmiast po uruchomieniu.

Wady

Wadą takiego dysku jest jego cena i pojemność. Choć już obecnie dysk SSD o pojemności prawie 500GB można zakupić za 350-400zł, to mimo wszystko jest to wydatek niemały.

Jeśli przechowujemy na swoim laptopie dużo plików multimedialnych to lepiej je zapisywać na dysku zewnętrznym np. dołączanym do USB, właśnie ze względu na ograniczoną pojemność.

Podsumowując, jeśli zdecydujesz się na modernizację swojego laptopa to pomyśl o własnie wymianie wewnętrznego dysku na dysk SSD. Firma Exigen ma w ofercie taką usługę. Sklonuje dysk, co oznacza przeniesienie całej zawartości starego dysku talerzowego na dysk SSD i podmieni go w Twoim komputerze. Dodatkowo dostaniesz przejściówkę do USB, która stary dysk zamieni w magazyn np. multimediów.

Przeniesienie systemu na dysk SSD