Ile kosztuje naprawa uszkodzonego światłowodu?

Koszt naprawy uszkodzonego światłowodu

Ile kosztuje naprawa uszkodzonego światłowodu to jedno z najczęściej zadawanych pytań, kiedy uszkodzenie wystąpi np. podczas prac remontowych.

Światłowody są teraz jednym z najpopularniejszych metod dostarczania internetu do mieszkań, domów i firm tzw. FTTH (Fiber to The Home). Są one uważane za najbardziej efektywny sposób przesyłania danych ze względu na ich dużą przepustowość i brak wpływu środowiska na transfer danych. W związku z tym, gdy taki kabel ulegnie uszkodzeniu, konieczna będzie profesjonalna naprawa.

Bardzo często do uszkodzenia światłowodu dochodzi w domach podczas remontu. Do częstych uszkodzeń dochodzi wtedy, gdy przewód światłowodowy nie jest zabezpieczony w listwie, peszlu lub zasłonięty meblami i zostaje uszkodzony przez zwierzęta takie jak psy, króliki i inne gryzonie.

Z czego zbudowany jest światłowód?

Otóż, światłowody to nic innego jak bardzo cienkie włókna szklane, które są przewodnikiem światła i są stosowane w telekomunikacji do przesyłania sygnałów.

Światłowód to materiał optyczny, który przewodzi światło, a nie elektryczność. Jest on bardzo delikatny i może ulec uszkodzeniu w wyniku cięcia, rozcięcia lub pęknięcia. Jest to bardzo cienkie włókno szklane i jest grubości około 50/125 mikronów, pokryte kilkoma warstwami otulin.

Pierwsza otulina jest bezpośrednio na włóknie i zabezpiecza go przed pęknięciem przy delikatnym zginaniu. Otulina bezpośrednio na włóknie, ulastycznia go.

Druga otulina zdecydowanie grubsza ma za zadanie zabezpieczyć go przed zgnieceniem.

Trzecia zewnętrzna, często wzmocniona jest włóknem kevlarowym oraz/lub drutem ze stali. Zabezpiecza ona przed zewnętrznymi uszkodzeniami takimi jak woda, rozciaganie i ścinanie.

Nie zawsze jednak otuliny te wystarczą, aby uchronić światłowód przed uszkodzeniem.

Na czym polega naprawa światłowodu?

Podstawową technologią i metodą naprawy światłowodu jest jego spawanie.

Naprawa światłowodu polega na połączeniu złamanych włókien szklanych za pomocą spawarki światłowodowej i zabezpieczeniu go przed uszkodzeniem. 

Do spawania światłowód trzeba przygotować. W tym celu używa się specjalnych narzędzi do usuwania otulin. Otuliny są po kolei zdejmowane, aż do odkrycia czystego włókna. 

Następnie za pomocą obcinarki włókna są docinane. Miejsce cięcia włókna światłowodowego musi być wykonane pod prawie idealnym kątem prostym. 

Po umieszczeniu przygotowanego włókna w spawarce, dochodzi do procesu spawania. Wykorzystywany jest do tego łuk elektryczny o temperaturze około 6000°C generowany pomiędzy elektrodami spawarki. 

Ostatnim etapem naprawy jest zabezpieczenie spawu otuliną ze sztywnym stalowym prętem, aby nie doszło do złamania w miejsu spoiny. Otulina ta jest podgrzewana i nie można jej potem zsunąć z włókna.

Następnie spaw razem z otuliną jest umieszczany w mufie, puszce lub skrzynce światłowodowej.

Czy spawanie to jedyna metoda naprawy światłowodu?

Nie jest to jedyna metoda, ale jest metodą najpewniejszą. Sposób łączenia światłowodu za  pomocą spawu jest najmniej stratny. Straty nie są zwykle wieksze od 1 dB, a przy dobrze wykonanym cięciu włókna światłowodowego, wahają się od 0 dB do 0.3 dB.

Jakie problemy mogą wystąpić przy naprawie światłowodu?

Najczęstszym problemem jest brak zapasu kabla światłowodowego. Aby dokonać procesu spawania światłowód musi mieć trochę zapasu. Włókno trzeba wcześniej przygotować do cięcia, które zabiera z każdej strony kilka centymetrów kabla. Poza tym włókna te potem trzeba umieścić w spawarce, która jest dosyć duża. Kabel musi swobodnie wchodzić do urządzenia bez jego naciągania. Aby skutecznie i dobrze zespawać światłowód zakłada się, że musi być około 1 metra lub więcej zapasu kabla.

Drugim problemem jest miejsce spawania. Zdarza się, że miejsce uszkodzenia jest w bardzo trudno dostępnym dla serwisanta miejscu. Wtedy najlepszą metodą jest przeniesienie miejsca uszkodzenia do miejsca łatwiej dostępnego, wykorzystując do tego zapasa kabla, który powinien zostać pozostawioniy na jednym z końców linii światłowodowej.

Jaki wpływ na internet światłowodowy ma naprawa światłowodu?

Nie staranne i złe wykonanie spawu powoduje straty sygnału w sieci oraz spowolnienie przepływu danych. Idąc dalej, złe zabezpieczenie miejsca spawu może doprowadzić do ponownego uszkodzenia kabla i znacząco utrudnić jego kolejną naprawę.

Jaki jest koszt naprawy światłowodu?

Naprawa uszkodzonego światłowodu jest bardzo kosztowna i czasochłonna. 

Orientacyjny koszt naprawy uszkodzonego światłowodu to około 300-1000 złotych. Zależy od umiejscowienia światłowodu, ilości uszkodzonych włókiem i pracochłonności przy przygotowaniu kabla do spawania.

Firma Exigen naprawę uszkodzonego światłowodu w domu lub mieszkaniu wykonuje w cenie 300-400 zł. 

Usługę wykonywana jest w zaledwie 6 do 12 godzin od zgłoszenia.