Czy jesteś zadowolony z działania Twojego internetu?

Pytanie z tytułu jest trochę pokrętne, gdyż to jak działa internet w Twoim domu wynika częściowo z jakości usługi dostarczanej przez dostawcę internetu, jakości zastosowanego sprzętu, tu mam na myśli modem i router, naszych urządzeń końcowych i na koniec naszych oczekiwań.

Przykład taki, mamy internet światłowodowy 1Gb/s doprowadzony do domu lub mieszkania, posiadamy router dostarczony przez dostawcę lub swoje AP pracujące w standardzie 802.11 bg. Chcemy oglądać filmy lub grać w gry online, a tu nam dostęp się zacina. Dzwonimy do operatora bo myślimy że znowu daliśmy się nabić w butelkę przez operatora obiecując nam szybki internet, a tutaj wszystko działa beznadziejnie. Słyszymy wtedy odpowiedź, że u niego wszystko w porządku problem musi być po stronie klienta. I ma rację bo wąskim gardłem jest nasz router lub Access point czego wcześniej nie wiedzieliśmy.

Najpopularniejszymi routerami u nas w kraju są routery TP-Link, Asus lub Linksys. Rozpatrzmy problem na przykładzie jednego producenta chodź odnosić się to będzie do wszystkich w tym samym stopniu.

TP Link Konfiguracja

Jak mamy router tp link to szukamy wtedy w sieci rozwiązań, jak go skonfigurować, aby w końcu ten internet działał nam jak chcemy.

Tu zaczyna sprawa się komplikować. Na rynku są dziesiątki typów routerów i access point, pracujące w różnych standardach. Konfiguracja tp link jest w większości identyczna, różni się tylko detalami. Są nawet szczegółowe instrukcje konfiguracji routerów. Dostęp jest podobny, ale najważniejsze jest w jakim standardzie nasze urządzenie pracuje. To już trzeba wiedzieć. Nie oszukujmy się, ale mając urządzenie pracujące w standardzie b lub g nie uzyskamy większej prędkości transferu niż 56 Mb/s. Zmiana konfiguracji routera tp link lub innego nic nie pomoże. Przy internecie światłowodowym lub z telewizji kablowej ( 300 Mb/s i więcej) musimy szukać urządzeń pracujących w standardzie minimum “n” lub lepiej jak będzie już nawet “ac” lub “ax” albo wszystkie naraz. Ale to jeszcze nie wszystko.

Pasmo WiFi i standard pracy portów LAN też ma ogromne znaczenie, gdy dołączamy urządzenie do routera operatora. Dodatkowo w routerach lub AP jest też procesor i to jaki on jest wpływa zdecydowanie na szybkość działania routera. Niektóre nie mają tyle mocy, aby uzyskać pożądaną prędkość.

Inną kwestia jest dopasowanie routerów lub AP do siebie i urządzeń końcowych z których korzystamy. Nie wszystkie współdziałają ze sobą.

Wybór routera jest trudny, wymaga wiedzy i znajomości rozwiązań. Samą konfiguracją routera tp link, Asus, Netgear lub innego, nie jesteśmy w stanie poprawić jakości działania naszej sieci wifi. Na tym polega optymalizacja sieci wifi, aby zmierzyć siłę i zasięg, sprawdzić jakość i szybkość dostępu do internetu, sprawdzić wykorzystane dotychczas urządzenia do wifi, extendery i routery oraz zaplanować rozmieszczenie urządzeń w zależności od topologii naszego domu lub mieszkania. Zadanie te powierzyłbym mimo wszystko specjalisty od tego, aby nie narazić się na dodatkowe koszty zakupu urządzeń, które niewiele pomogą, albo nadal nie spełnią naszych oczekiwań.